Mavi ışık! 1 milyon aileyi ilgilendiriyor…

Otizm, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nöro-gelişimsel bozukluk. Otizmin, beynin yapısını ya da işleyişini etkileyen bazı sinir sistemi sorunlarından kaynaklandığı sanılıyor. Günümüzde her 68 çocuktan biri otizmli olarak dünyaya gelirken, dünya genelinde her 20 dakikada 1 çocuk otizm tanısı alıyor. Türkiye’de 0-18 yaş grubu arasında yaklaşık 352 bin otizmli çocuk ve gençten ancak 29 bin 905 okula gidip eğitim alabiliyor. Nüfusa projeksiyon yapıldığında Türkiye’de yaklaşık 1 milyon 142 bin 586 otizmli birey olduğu ve bu durumdan etkilenen 4 milyon 568 bin aile ferdi bulunduğu tahmin ediliyor. 

TÜM DÜNYA KATILIYOR

Tohum Otizm Vakfı, otizm sorununa dikkat çekerek, toplumsal farkındalığın oluşması için 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’ne özel bir etkinliğe öncülük ediyor. ABD’de Autism Speaks tarafından başlatılan ve tüm dünyada ilgi gören Mavi Işık Yak Kampanyası bu yıl, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Galata Kulesi, Çanakkale Şehitler Anıtı, İzmir Saat Kulesi, Şanlıurfa Balıklıgöl, Konya Kelebekler Vadisi ve Amasya Kalesi başta olmak üzere pek çok binada uygulanacak. Etkinliğe birçok özel kurum ve kuruluş da destek vereceğini açıklarken, otizmli çocukları için gecesini, gündüzüne katan aileler ise yaşadıklarını Milliyet’e anlattı. 

TEK TEDAVİ EĞİTİM

Otizmli Rüzgar Tuğrul Bilgiç’in (8) annesi Deniz Bilgiç, herkesi mavi ışık yakarak Otizm Farkındalık Günü’ne manevi destek vermeye çağırdı. Otizm sorunuyla dünyaya gelen Rüzgar’ın, 8 aylıkken gelişiminde problem olduğunu fark ettiklerini söyleyen Anne Bilgiç, “Her otizmli hikayesinde olduğu gibi bizim de evladımızın durumunu anlamamız biraz zaman aldı. Aile hekimleri bize, 3 yaşına kadar beklememiz gerektiğini önerdi. Ancak aradan geçen zaman içinde Rüzgar bırakın konuşmayı yaşıtları gibi heceleme bile yapamıyordu. Tam da bu noktada bir karar vermemiz gerekiyordu. Ya pes edip durumu kabullenecek ya da Rüzgar’ın eğitim ve gelişimi için gecemizi gündümüze katacaktık. Yılmadık! Testler, tahliller, bir dizi doktor görüşmelerinin sonunda otizmle yüzleştik. Elimizdeki tek tedavi eğitimdi. Vakıf ve sivil toplum kuruluşlarının desteği ile çekirdek ailemizde eğitim seferberliği başlattık. bugün Rüzgar konuşabiliyor ve biri ona selam verdiğinde karşılığını verebiliyor. Doğal gelişim gösteren birçok çocuk için üzerinde hiç düşünmediğimiz konuşabilme yetisi Rüzgar’ın hayatında sonradan öğrendiği bir kazanım. Otizmli çocuklar için en önemli sorun eğitim. Buna dikkat çekmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Herkesin mavi ışık yakmasını temenni ediyoruz” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Bu mutluluk kısa sürdü! Yakalandı başlıklı makalemizde dolandırıcı, GÜNCEL Haberleri ve Kocaeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir